Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zdrowotne i użytkowe zalety pościeli z wełny owczej

Lubisz naturalne produkty? Szukasz wyjątkowej pościeli, która zapewni Ci komfortowy wypoczynek? Rozważ zakup kołdry z owczej wełny - tradycyjnej, używanej od pokoleń, a przede wszystkim bardzo ciepłej. Sprawdź, jakie są jej zalety!

Wełna nadal doceniana

Każdy z nas zna ten materiał, bo doskonale nadaje się do wytwarzania różnego rodzaju odzieży. Wełna pozyskiwana jest przez strzyżenie żywych owiec - pochodzi więc prosto z natury, co dla wielu użytkowników naszych kołder ma ogromne znaczenie. Runo owcze służyło dawniej do ochraniania ciała i uśmierzania bólu. Wełna od wieków znana jest ze swoich zdrowotnych właściwości, a już za czasów poprzednich pokoleń propagowano zakładanie wełnianych swetrów czy bielizny, która miała zapewniać ciepło, chociaż była mało komfortowa w kontakcie ze skórą. Z drugiej strony systematyczne ocieranie szorstkiego włókna o skórę miało pozytywny wpływ, bowiem stanowiło doskonale wpływający na ukrwienie skóry masaż. Do dziś wełniane swetry czy skarpety doceniane są przez rybaków i Górali, którzy przebywając w niesprzyjającym górskim klimacie, narażeni są na niskie temperatury. Współczesna wełna nie jest już tak nieprzyjemna w dotyku, co zawdzięcza opracowaniu technologii produkcji pozbawiającej wyroby krótkich ostrych włosków, a doceniane od lat właściwości zdrowotne zostały wykorzystane w produkcji ubrań i tak popularnej w ostatnich latach wełnianej pościeli.

pościel wełniana

Wełna na pościel wełnianą

Największym światowym potentatem w produkcji wełny jest Australia, która rocznie dostarcza do 500 tysięcy ton owczego runa, ciągle zwiększając poziom produkcji. Jest to wynikiem sprzyjającego klimatu i warunków przyrodniczych, dzięki którym właśnie w tym kraju owce mają się doskonale. Obecne w Australii hoduje się około 120 milionów owiec różnych ras, z czego około 85% stanowią merynosy. Są to owce wyjątkowe z uwagi na charakterystyczny, najbardziej pożądany dla przemysłu rodzaj sierści, ale ze względu na potrzeby rynku stworzono też wiele krzyżówek. Wełna z merynosa australijskiego stanowi podstawę produkcji wełnianej pościeli. Warto podkreślić, że zwierzęta, z których jest pozyskiwana, mają zapewnione najlepsze warunki i zdrową dietę. Są zadbane i dzięki temu ich wełna jest naprawdę wyjątkowa.

Jak powstaje wełna?

Niezwykle ważny jest sam proces wytwarzania tkanin wełnianych. W puchowej okrywie owcy znajdują się trzy rodzaje włosów różniące się pomiędzy sobą nie tylko długością, ale też strukturą i produkcyjną przydatnością. Są to włosy puchowe - cienkie, miękkie, krótkie i elastyczne, a ze względu na łuskowatą budowę odporne na ścieranie, wytrzymałe i błyszczące. Włosy rdzeniowe nawet do 40 cm długości są puste w środku, mniej wytrzymałe i kruche, sztywne oraz mało elastyczne i szorstkie. Pomiędzy nimi znajdują się jeszcze pośrednie włosy przejściowe. We współczesnych procesach produkcyjnych rozdziela się te trzy rodzaje, stosując je do różnych celów.

Dlaczego warto?

Do głównych zalet wyrobów wełnianych można zaliczyć przede wszystkim jej naturalne pochodzenie. Współcześnie produkowana pościel wełniana jest też miękka i bardzo wytrzymała, dzięki czemu nawet spora inwestycja zwraca się po kilku latach. Dzięki wspomnianej strukturze włosa pościel wełniana ma doskonałe właściwości izolacyjne, a poza tym jest higroskopijna, co oznacza, że nawet pocąc się podczas snu, nie trzeba leżeć pod wilgotną kołdrą. Higroskopijność wpływa na doskonałe odprowadzanie potu. Wełna jest także przewiewna, więc w wykonanej z niej pościeli nie odczuwa się duszności. Szczególną jej właściwością jest termokurczliwość. Wpływa ona na spoistość tkaniny, która w wysokich temperaturach rozluźnia się, zapewniając większy dopływ powietrza, a kiedy jest chłodno, włókna ulegają ściśnięciu, zapewniając lepszą ochronę termiczną. Spanie pod taką pościelą w każdych warunkach zapewnia długi i spokojny sen. Pozytywną cechą wełnianych tkanin jest też ujemna jonizacja, której korzystne oddziaływanie na organizm zostało potwierdzone naukowo. Takie zjawisko polega na zobojętnieniu zawartą w runie lanoliną jonów dodatnich, a w konsekwencji oczyszczeniu z kurzu i znajdujących się w nim roztoczy. Ujemna jonizacja powoduje przyspieszenie metabolizmu, regulację akcji serca, unormowanie ciśnienia krwi, odpręża i poprawia ogólną kondycję psychofizyczną. Sen w wełnianej pościeli pozytywnie wpływa na zdrowie i poranne samopoczucie. Do licznych zalet wełnianej pościeli można jeszcze zaliczyć mikromasaż, pozytywnie wpływający na układ krążenia i minimalizujący ryzyko zawału, termoregulację przydatną w leczeniu schorzeń reumatycznych oraz właściwości antyalergiczne dzięki wyjątkowej łatwości utrzymania w czystości.

Nie tylko dla seniorów

Dobrej jakości wełna owcza wykorzystywana jest często w fizjoterapii, bo utrzymuje ciepło. Jest też świetna na dolegliwości reumatologiczne. Jednak niesłuszne jest przekonanie, że nadaje się głównie dla osób starszych i schorowanych. Wysokogatunkowa kołdra z wełny owczej jest doskonała dla każdego, niezależnie od wieku. Pozwala wypocząć po długim dniu i koi zmysły. Chroni przed zimnem i jest najlepszą alternatywą dla standardowych kołder. Należy jednak pamiętać, by tego typu produkty kupować tylko ze sprawdzonego źródła - dzięki temu masz gwarancję jakości i pewność, że pościel faktycznie spełnia określone wymogi.

Samo zdrowie!

Trzeba też podkreślić, że pościel z wełny owczej jest idealna dla alergików i astmatyków. Jak widać, ma mnóstwo zalet, dlatego warto pod nią spać i wypoczywać! Doskonale sprawdza się też dla dzieci i jest dobrym pomysłem na prezent. U nas znajdziesz duży wybór modeli i różne rozmiary - zachęcamy do zapoznania się z ofertą! Przekonaj się na własnej skórze, jak tego typu produkty wpływają na samopoczucie. My gwarantujemy, że są świetnie wykonane i zapewniają dobry sen. To najlepsza pościel dla Ciebie i Twoich bliskich!

Polecane

pixel