Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Historia komfortu i funkcjonalności prześcieradła bawełnianego

Bawełna to włókno pochodzenia naturalnego znane już od kilkunastu tysięcy lat, a pierwsze wzmianki o jego wykorzystaniu dotyczą jeszcze Egiptu z czasów, kiedy europejska cywilizacja jeszcze nie była nawet na etapie powstawania. Bawełna wykorzystywana w handlu zamiennym w Egipcie znana była około 10 tysięcy lat p.n.e. a jej przetrwanie do czasów współczesnych może być doskonałą rekomendacją wielu zalet, dzięki którym nie została wyparta i zastąpiona przez inne tkaniny. Oczywiście wyroby bawełniane jak większość innych produktów tekstylnych mają też wady, jednak współczesne procesy produkcyjne sprawiają, że bawełniane tkaniny i dzianiny mają tak wiele odmian, że znajdują zastosowanie w największym obszarze przemysłu tekstylnego. Rewolucyjne było w przeszłości zastosowanie niewielkich domieszek sztucznych włókien, które nie eliminując zalet wyrobów bawełnianych przyczyniły się do eliminacji takich wad, jak gniecenie czy przecieranie.

Właściwości prześcieradeł z bawełny

Do podstawowych zalet tego materiału można zaliczyć delikatność i miękkość, a także naturalność, dlatego jest to jeden z podstawowych materiałów, jakie stosuje się do produkcji ubranek i pościeli dla niemowląt. Bawełna posiada też właściwości higieniczne, dlatego znajduje zastosowanie w produkcji środków opatrunkowych. W każdym domu z pewnością można też znaleźć bawełniane prześcieradła i inne elementy pościeli, a także wykonane z dzianiny bawełnianej koszulki, t-shirty czy bieliznę osobistą. Właśnie takie zastosowanie do produkcji wyrobów mających kontakt ze skórą wynika z jej delikatności oraz wysokich walorów higienicznych. Bawełniane prześcieradło jest też proste w praniu, może być poddawane wysokim temperaturom, dzięki czemu jest skutecznie odkażane. Czysta bawełna bez dodatków sztucznego włókna może być gotowana i nie zmienia swoich właściwości. Ma to spore znaczenie w przypadku używania pościeli dla osób obłożnie chorych, w szpitalach, domach opieki czy hotelach i motelach, w których niezwykle ważne jest zachowanie czystości. Do zalet praktycznych można zaliczyć też podatność na farbowanie i wybielanie oraz wysoką trwałość. Prześcieradła z bawełny nawet stale poddawane procesom chemicznego prania przetrwają wiele lat.

prześcieradła bawełniane

Do wymienionych wcześniej zalet związanych z wykorzystaniem naturalnego puchu bawełnianego w produkcji tkanin można też zaliczyć wiele innych cech, które sprawiają, że bawełniane prześcieradło jest idealnym rozwiązaniem w każdej sypialni. Trwałość tkaniny pozwala na częste pranie i łatwe utrzymanie w czystości, co nie tylko poprawia komfort snu, ale też ma znaczenie w przypadku małych dzieci czy osób podatnych na choroby. Możliwość barwienia pozwala na produkowanie prześcieradeł w wielu kolorach, dzięki czemu są mniej brudzące i efektowne, a także łatwo dobrać je do kolorowej pościeli. Prześcieradła bawełniane są też higroskopijne, dlatego nie grozi nikomu spanie w mokrej pościeli, jeśli ma podwyższoną temperaturę czy skłonności do pocenia się. Tkanina ta nie ulega sfilcowaniu, dlatego prześcieradło bawełniane będzie zawsze estetyczne i nie zmieni swojego wyglądu. Wykonane z tej tkaniny prześcieradło pozwala oddychać skórze, jest naturalne i nie wywołuje alergii. Dla osób bardzo wymagających, w sprzedaży dostępne są też prześcieradła satynowe ze starannie wyselekcjonowanych, naturalnych włókien, które dzięki doskonałemu oczyszczeniu gwarantują idealną gładkość oraz naturalny połysk. Dla mniej wymagających dostępne są też bawełniane prześcieradła frotte i jerseyowe z niewielka domieszką poliestru poprawiającego praktyczność użytkowania. Do luksusowych można zaliczyć miękkie prześcieradła welurowe.

pixel