Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak często zmieniać pościel?

2020-04-15
Jak często zmieniać pościel?

Częstotliwość zmiany pościeli to nie tylko sprawa estetyki i lepszego samopoczucia. Ze względu na ilość znajdujących się w niej zanieczyszczeń oraz bakterii, mogących żyć przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, regularna wymiana posłania w sypialni stanowi jeden z najważniejszych elementów troski o własne zdrowie. Jeśli zastanawiasz się, jak często zmieniać pościel bawełnianą, satynową lub wykonaną z innych materiałów, ten poradnik jest dla Ciebie!Jaki wpływ na zdrowie mają częste zmiany pościeli?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nieświeża poszewka czy niewietrzona kołdra mogą być dla nich większym zagrożeniem, niż potencjalni nosiciele chorób zakaźnych czy wirusów. Wszystkiemu winne są drobnoustroje oraz bakterie, znajdujące się dosłownie wszędzie – począwszy od podłóg i mebli, poprzez żywność i akcesoria codziennego użytku, aż po samochody czy odzież. Nic więc dziwnego, że mikroorganizmy i alergeny osiedlają się również w poduszkach i poszwach, będących dla nich idealnym środowiskiem.

Brudna pościel – co może zawierać?

Choć łóżko zdecydowanej większości ludzi kojarzy się z przytulnym, ciepłym i przede wszystkim – bezpiecznym miejscem, warto zdać sobie sprawę z faktu, że oprócz nas, może w nim przebywać nawet 10 milionów różnych bakterii, odpowiadających za alergie, stany zapalne, osłabienie odporności, zmiany nastrojów czy choroby układu oddechowego. Nawet najlepsza polska pościel  – zarówno ta satynowa, jak i bawełniana – jeśli nie będzie zmieniana z odpowiednią częstotliwością, stanie się niebezpieczna dla korzystających z niej osób. Wszystko przez liczne drobnoustroje oraz substancje, takie jak:

  • bakterie i roztocza,
  • kurz i zewnętrzne zanieczyszczenia,
  • śladowe ilości moczu, kału, śliny i innych wydzielin,
  • pot oraz łój,
  • grzyby i inne mikroorganizmy.

Jak często należy zmieniać pościel w sypialni?

Wiedząc już, jak negatywne konsekwencje dla zdrowia może mieć zbyt rzadka zmiana pościeli, z pewnością zastanawiasz się, w jakich odstępach czasu należy wymieniać posłanie w łóżku. Zdaniem ekspertów ze sklepu internetowego Podpierzyna.com, świeże pościele powinny być zakładane minimum raz na tydzień. Opinia ta znajduje potwierdzenie także wśród wielu polskich i zagranicznych lekarzy, wskazujących na dbałość o higienę jako jeden z kluczowych warunków do zachowania zdrowia i dobrej formy. Z mikrobiologicznego punktu widzenia nie ma znaczenia, czy materiałem użytym do produkcji prześcieradeł oraz poszewek jest satyna, bawełna czy jersey – każda z tkanin jest w podobnym stopniu narażona na inwazje bakterii i mikroorganizmów, dlatego zasady dotyczące częstotliwości zmieniania pościeli będą jednakowe, niezależnie od jej gatunku.

Higiena przede wszystkim

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by pościel w domu zmieniać częściej niż raz w tygodniu. Im bardziej zadbasz o higienę w sypialni, tym większe będą korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jeśli poszukujesz antyalergicznej, przyjaznej dla skóry pościeli, odwiedź nasz sklep internetowy. Znajdziesz w nim szeroki wybór ekskluzywnych, polskich produktów ze starannie wyselekcjonowanych tkanin – idealnych dla Ciebie lub na prezent dla bliskiej Ci osoby.

Polecane

pixel