Święta tuż tuż! | Do 20 grudnia z kodem 321SWIETA zyskasz dodatkowy rabat! | Sprawdź naszą świąteczną ofertę!

Jak kupić kołdrę - poradnik

2019-02-28
Jak kupić kołdrę - poradnik

Kupujemy ją, gdy urządzamy nowe mieszkanie, nierzadko również jako prezent lub gdy zwyczajnie chcemy zmienić wyposażenie naszej sypialni. Zakup kołdry, bo o niej mowa, staje się coraz trudniejszy i bardziej angażujący. Szeroki wybór i dostęp do najróżniejszych typów sprawia, że proces zakupowy wydłuża się. Do tego dochodzą również indywidualne preferencje każdego kontrahenta, nie wszyscy bowiem oczekują tego samego. Niezwykle ważne jest, żeby zakupu kołdry dokonać świadomie, w oparciu o szczegółową analizę parametrów oferowanych produktów.





Od czego zacząć?

Wielu z nas często nie zdaje sobie sprawy z tego jak ważnym elementem codziennego życia jest sen. Wpływa on na to jak funkcjonujemy w ciągu dnia, na nasz poziom energii, koncentracji oraz samopoczucie. Każdy z nas w ciągu całego życia przesypia średnio około 20 lat. Warto zatem zatroszczyć się o ten jakże istotny element w życiu każdego z nas i sięgnąć po odpowiedni produkt, który zdecydowanie poprawi jego jakość.
Jak w każdym przypadku najtrudniejsze są początki, dlatego najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak grubej kołdry potrzebuję? Klasę ciepła najprościej określić na podstawie gramatury. Istnieje także kilka rodzajów skal do oznaczania właściwości cieplnych kołdry. Jedną z nich jest skala TOG, gdzie najlżejsze egzemplarze podpisywane są wartością 3, natomiast najcieplejsze - 16,5. Z tego typu klasyfikacji korzysta się głównie w krajach Europy Zachodniej. Inna klasyfikacja przewiduje przedział od 1-6 (od najchłodniejszej do najcieplejszej). Inna z kolei zakłada podział na sezonowość. W zależności od kraju i warunków pogodowych w nim panujących wyróżnia się nawet kilka klas cieplnych. W Polsce, gdzie panuje klimat umiarkowany można wyodrębnić trzy najpopularniejsze klasy cieplne:





Kołdry letnie
 - są to zdecydowanie najcieńsze modele spośród dostępnych w ofercie, przeznaczone są do używania w sezonie letnim lub w szczelnych, dobrze ogrzanych pomieszczeniach. Kołdry tego rodzaju cechuje niewielka ilość wypełnienia, a co za tym idzie są one lekkie.








Kołdry uniwersalne
- modele tego typu są średniej grubości, przystosowane do używania głównie w sezonie wiosennym i zimowym. Tego typu kołdry często sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych i oprócz skrajnych sytuacji pogodowych znajdują zastosowanie nawet przez cały sezon.









Kołdry zimowe 
- są to zdecydowanie najgrubsze i najcięższe modele, posiadające największe właściwości grzewcze.
Są one przeznaczone do korzystania w okresie zimowym. Doskonale trzymają ciepło.









Do powyższej klasyfikacji zaliczyć można także kołdry „4 pory roku”, będące de facto dwiema oddzielnymi lekkimi pierzynami, które w zależności od potrzeb można odpowiednio łączyć i rozpinać. Innym, mniej popularnym wariantem są kołdry podwójne. W ich skład wchodzą dwie (jedna cieńsza a druga grubsza) pierzyny, które są połączone ze sobą na stałe i zatrzymują ciepło w wytwarzającej się między nimi komorze.


Najważniejsze jest wnętrze

Czas pomówić o sprawie bardzo ważnej, kluczowej wręcz, a więc o wypełnieniu. To właśnie ta cecha wydaje się być najważniejsza i często determinuje zakupowe wybory. Znając rodzaj i jakość wypełnienia dowiadujemy się wiele o wytrzymałości, termoizolacyjności czy właściwościach alergicznych naszej przyszłej pierzyny. Zbiór rodzajów wypełnień kołder jest niezwykle bogaty i różnorodny. Poznanie całej oferty i podjęcie odpowiedniej decyzji co do konkretnego modelu znacznie się wydłuża. Ale czy w zakupach nie chodzi właśnie o to, by ten wybór mieć? Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych rodzajów wypełnień do kołder dostępnych na rynku.


Puch - jest to surowiec pozyskiwany od ptaków, głównie kaczek i gęsi, głęboko zakorzeniony w polskiej tradycji. Dawniej stosowany bardzo powszechnie z czasem zyskał większe uznanie i stał się towarem z wyższej półki. Miękkość, lekkość oraz właściwości grzewcze sprawiają, że pierzyny z tym wypełnieniem znakomicie odprowadzają wilgoć i pot, zatem można je używać przez cały rok. Poza tym są przyjazne dla dzieci i alergików, nie przyciągają kurzu i roztocza. Duże znaczenie ma również fakt, że surowiec jest nieszkodliwy dla środowiska i naturalny. Jak pewnie łatwo się domyślić w przypadku puchu również istnieje pewna skala jakości stosowana przez producentów. Zdecydowanie najlepszy jest puch pozyskiwany od gęsi, szczególnie ze skrzydeł i tułowia.






Pierze - to połączenie puchu z piórami. Kołdry z tym wypełnieniem są cięższe i posiadają słabsze właściwości termoizolacyjne w porównaniu do wcześniej wspomnianych kołder puchowych. Podobnie jednak jak one są w 100% naturalne i ekologiczne. Poza tym nie zaleca się ich używania alergikom i dzieciom. Również w przypadku pierza, ten pozyskiwany od gęsi jest lepszej jakości. Ich dużą zaleta jest niska cena.






Wełna
- pozyskuje się ją najczęściej od owiec, najlepsza uzyskiwana jest od merynosów australijskich. Pierzyny tego typu są bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i sprężyste. Doskonale utrzymują ciepło dlatego poleca się je do korzystania w chłodniejszym sezonie. Dodatkowym atutem wełny jest fakt, że jest ona tworzywem naturalnym, które nie uczula. Posiada również właściwości regeneracyjne, polecana jest osobom z dolegliwościami reumatycznymi.







Jedwab
- ten materiał od zawsze kojarzy się z luksusem. Nie inaczej jest w przypadku kołder z wypełnieniem jedwabnym. Ceni się je przede wszystkim za łagodzące dla skóry właściwości, połysk i delikatność. Poleca się ją szczególnie w okresach ciepłych, ponieważ nie posiada aż tak wysokich właściwości grzewczych jak chociażby kołdry wełniane czy puchowe. Pierzyny z wypełnieniem jedwabnym nie przyciągają pyłów i kurzu.




Granulat silikonowy - zwany również sztucznym puchem ze względu na podobną strukturę skłębionych włókien oraz cechy, czyli elastyczność i wysoki poziom ogrzewania połączony z wymianą wilgotnego powietrza. Dodatkowo surowiec ten jest niezwykle miękki, trwały i sterylny. Wielkim atutem jest możliwość często prania bez utraty żadnej z wcześniej wymienionych właściwości. Kołdry z tego typu wypełnieniem szczególnie polecane są alergikom.







Włókno poliestrowe - jedno z najpopularniejszych i najtańszych wypełnień dostępnych na rynku. Nie elektryzuje się, jest elastyczne i lekkie. Nie zapewnia jednak wysokiego poziomu trzymania ciepła, przez co stosowane jest głównie jako wypełniacz do kołder letnich. Struktura włókna jest kłębiasta, a w jej środku znajdują się kanaliki powietrzne. Pierzyny z tego rodzaju wypełnieniem trzeba dodatkowo zabezpieczać przed wpływem grzybów i pleśni.








Włókno sylikonowe - kołdry tego typu są tak naprawdę kołdrami poliestrowymi pokrytymi warstwą sylikonu, który sprawia, że są one bardziej elastyczne i nie zmieniają kształtu. Dodatkowo produkt będzie idealny dla alergików - chroni przed kurzem i bakteriami. Pierzyny tego typu sprawdzą się zarówno głównie w okresie letnim i w dobrze ocieplonych pomieszczeniach.





Bambus
- to wypełnienie idealnie sprawdzi się w kołdrach całorocznych. Dzięki swoim właściwościom w okresie zimowym dostarczy ciepła, natomiast latem przyniesie ukojenie od wysokich temperatur. Pierzyny z włóknem bambusowym są dodatkowo bardzo miękkie i niezwykle wytrzymałe. Nie ma również przeszkód ku temu, by nie mogli korzystać z nich alergicy.






Włókno kukurydziane
 - ten rodzaj wypełnienia jest niezwykle rzadko spotykany. Jest bardzo przyjazne dla skóry i nie uczula. Sprawdza się jako wypełnienie kołder całorocznych, jest w pełni biodegradowalne.







Poszycie


Równie ważne jak wypełnienie kołdry, jest to jakim materiałem będzie ona obszyta. Ma ona decydujący wpływ na odczuwanie całości kołdry oraz na jej trwałość. Można wymienić kilka rodzajów poszyć, a wśród nich:

  • Poszycie bawełniane - zdecydowanie jedno z najpopularniejszych poszyć oferowanych na rynku i to nie bez przyczyny, ponieważ jest bardzo czyste i doskonale pochłania wilgoć. Wykonuje się je najczęściej z bawełny cienkoprzędnej. Skutecznie również wspiera wentylację całej kołdry.
  • Poszycie satynowe - ten rodzaj poszycia zachęca między innymi delikatnością. Najczęściej jest rodzajem tkaniny bawełnianej lub jedwabnej z dwiema strukturami - błyszczącą z jednej strony i matową z drugiej. Dodatkowo ma właściwości antyalergiczne - chroni przed grzybami, pleśnią i kurzem.
  • Poszycie jedwabne - ten jakże szlachetny i luksusowy materiał stosowany jest także do obszywania kołder. Jest niezwykle delikatny i podczas kontaktu ze skórą zapewnia jej przyjemnych doznań, będąc przy tym naturalnym i niezwykle trwałym materiałem.
  • Poszycie z mikrofibry - zwane również mikrofazą czy mikrowłóknami powstaje z bardzo cienkich, miłych w dotyku i wytrzymałych włókien poliamidowych i poliestrowych. Poza tym posiada bardzo ciekawą zaletę - jest szybkoschnące, co z pewnością w wielu przypadkach ułatwi korzystanie z tego typu kołder.
  • Poszycie bawełniano-poliestrowe - jak sama nazwa wskazuje, jest to mieszanka bawełny i poliestru, która łączy ze sobą zalety obu tych materiałów: wytrzymałość, naturalność czy dobrą wentylację. Dodatkowym atutem jest to, że są tanie.

Rozmiar


Parametrem, który również jest ważny przy dokonywaniu zakupu jest rozmiar. Pierwsza rzeczą, którą bierzemy pod uwagę jest wymiar łóżka. Dla komfortu osób korzystających warto wybierać kołdry odrobinę większe niż jego powierzchnia, nigdy mniejsze. Nie należy jednak z przesadzać z nadmiarem, ponieważ nie zawsze idzie to w parze z funkcjonalnością i estetyką. Ważniejszą sprawą jest jednak to, komu będzie ona miała służyć, jednej czy dwóm osobom? Do grupy wersji jednoosobowych wpisują się rozmiary takie jak 140x200 cm czy 160x200 cm. Do najpopularniejszych formatów dla dwóch osób zaliczyć można między innymi 180x200 cm, 200x220 cm czy nawet 220x240 cm. Wielu producentów posiada w swojej ofercie pierzyny w wariantach niestandardowych. Szczególnie interesujące może się to wydawać osobom, których partnerzy owijają wokół siebie zbyt wąską kołdrę.

Ostateczna decyzja


Jak widać z kupnem kołdry żartów nie ma. Trzeba odpowiednio przemyśleć wybór i zwrócić uwagę na wszystkie wymienione wyżej parametry. Do znalezienia odpowiedzi na pytanie czym ma być wypełniona, a czym obszyta kołdra naszych marzeń dochodzą również czynniki takie jak cena oraz metoda szycia (maszynowa lub ręczna). Warto również wiedzieć co nieco o markach i producentach, którzy sprzedają nam swój produkt. Jeśli chcemy dokonywać mądrych i przemyślanych zakupów, warto  przeznaczyć trochę czasu na poznanie tematyki. Chodzi przecież o komfort naszego snu i czasu, który poświęcamy na wypoczynek.





Polecane

pixel