Darmowa dostawa od 70,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać odpowiednie prześcieradło?

2022-05-20
Jak wybrać odpowiednie prześcieradło?

Zastanawiasz się nad zakupem nowego prześcieradła na swoje łóżko, ale nie wiesz, jak dokonać wyboru? Oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym nie popełnisz błędu i zapewnisz sobie przytulne miejsca do spania!

Rodzaje prześcieradeł

Jeśli chodzi o typy prześcieradeł, jakie możemy rozróżnić to są to prześcieradła ze ściągaczem (nazywane też prześcieradłami z gumką) oraz prześcieradła bez ściągacza. W tej pierwszej kategorii znaleźć możemy prześcieradła w standardowych rozmiarach: 90x200, 140x200, 160x200, 180x200, oraz 220x200. Ich główną zaletą jest to, że podczas snu nie zsuwają się, cały czas pozostają na miejscu i idealnie przylegają do materaca. Sprawiają jednak nieco kłopotów przy suszeniu i składaniu.

Jeśli chodzi o prześcieradła bez ściągacza najczęściej możemy spotkać się z rozmiarami 180x240, 180x290, 240x270, 240x290, 240x300 oraz 270x300. Może ono posłużyć jako luźno opadające okrycie naszego materaca. Istnieje jednak ryzyko, że będzie ono zawijać się, przesuwać i gnieść podczas snu. Jeśli mamy taką możliwość dobrze jest włożyć jego fragment pod materac tworząc w ten sposób pewien punkt zaczepienia. Zaletą prześcieradeł bez ściągacza jest to, że upalne dni może nam ono posłużyć jako nakrycie wierzchnie. W ten sposób śpi się w krajach południa Europy takich jak Włochy czy Hiszpania.

Rozmiar to podstawa

Wybór prześcieradła, które idealnie dopasuje się do rozmiaru łóżka jest niezbędny, aby cieszyć się pełnymi spokoju chwilami odpoczynku. Większość modeli dostępnych na rynku pokrywa się ze standardowymi rozmiarami materacy. Aby odpowiednio ubrać łóżko i uniknąć przykrych niespodzianek, należy wcześniej odpowiednio przygotować się do zakupów.

Aby kupić prześcieradło, które idealnie wpasuje do Twojego łóżka, musisz najpierw zmierzyć długość i szerokość materaca. Równie ważna jest jego wysokość. Standardowo wynosi ona od 20 do 30 cm. Dobranie zbyt dużego rozmiaru może skutkować tym, że prześcieradło będzie się marszczyło lub natomiast za krótkie lub za wąskie będzie się zwijało i okrywało materac.

Najpopularniejsze materiały

W produkcji prześcieradeł wykorzystuje się przeróżne tkaniny. Przeglądając ofertę producentów najczęściej możemy natknąć się na:

  • prześcieradła frotte - ciepłe, miłe w kontakcie ze skórą, dobrze odprowadza wilgoć, polecane szczególnie w chłodniejsze dni;
  • prześcieradła satynowe - delikatne, przewiewne, gładkie, odporne na zagniecenia, idealne zarówno latem jak i zimą;
  • prześcieradła jersey - rozciągliwe i miękkie, sprawdzą się szczególnie w chłodniejsze noce;
  • prześcieradła welurowe - niezwykle trwałe i miękkie, idealny wybór dla osób lubiących ciepło;
  • prześcieradła perkalowe - eleganckie, gładkie, bez sztucznego połysku, w zależności od gramatury mogą być mniej lub bardziej sztywne;
  • prześcieradła lniane - trwalsze od bawełny, a przy tym zdecydowanie bardziej przewiewne, idealne na lato;
  • prześcieradła jedwabne - najbardziej luksusowe z całej stawki, niezwykle miękkie i delikatne, w znacznym stopniu odporne na kurz i zabrudzenia.

Liczba wątków (thread count)

Prześcieradła są wykonane ze splecionych ze sobą nitek, a ich liczba w jednym calu kwadratowym jest określana jako liczba wątków. Jest ona różna w zależności od materiału, rodzaju splotu oraz jakości oferowanych produktów. Średnio waha się od 200 do 1000, a niektóre luksusowe arkusze mogą osiągnąć nawet 1800.

Czy zatem wyższa liczba wątków oznacza, że prześcieradło jest lepsze? Nie zawsze. Na przykład prześcieradła lniane są często wygodniejsze, gdy mają mniejszą liczbę nici, dlatego wiele z nich ma ten parametr na poziomie między 80 a 140. Kiedy jednak mówimy o modelach wykonanych z bawełny, większa liczba często przekłada się na gładsze, bardziej miękkie wykończenie i mniejsze prawdopodobieństwo mechacenia. Należy pamiętać, że niektóre z najlepszych prześcieradeł bawełnianych z dużą liczbą wątków często wydają się sztywne po wyjęciu z opakowania, ale z czasem miękną.

Kolor i wzór

Najbardziej uniwersalnym wyborem są jednolite, białe prześcieradła, które zwykle pasują do większości kompletów pościeli. Równie często klienci sięgają po różne odcienie szarości, ecru czy beżu. Szkoda jednak ograniczać się tylko do kilku kolorów, gdy w ofercie producentów znajduje się cała masa innych, pięknym barw! Poszukując odpowiedniego prześcieradła możemy próbować dopasować je zarówno na zasadzie podobieństw jak i kontrastów. Najpewniej i tak nie będzie ono wyeksponowane tak jak pozostała część pościeli, dlatego obawa przed odważniejszym kolorem czy też wzorem na prześcieradle jest nieuzasadniona.

Nie możemy zapominać o tym, że kolory wywierają wpływ na nasze samopoczucie i jakość wypoczynku. O ile te bardziej stonowane mają raczej obojętny wpływ to już te nieco odważniejsze, bardziej jaskrawe mogą zakłócić nasz wypoczynek.

Jeśli dotarliście do tego miejsca to znaczy, że jesteście znakomicie przygotowani do zakupu prześcieradła skrojonego pod Wasze potrzeby. Po takiej porcji wiedzy wybieranie właściwego modelu będzie przyjemnością!

Polecane

Prześcieradło Jersey Bielbaw Beż

Prześcieradło Jersey Bielbaw Beż

81,90 zł - 121,90 zł brutto72,89 zł - 108,49 zł brutto
Prześcieradło Jersey ze ściągaczem Homelle Eco

Prześcieradło Jersey ze ściągaczem Homelle Eco

52,90 zł - 89,90 zł brutto47,08 zł - 80,01 zł brutto
Prześcieradło perkalowe ze ściągaczem Svad Dondi Basic Sand

Prześcieradło perkalowe ze ściągaczem Svad Dondi Basic Sand

274,90 zł - 379,90 zł brutto244,66 zł - 338,11 zł brutto
Prześcieradło lniane ze ściągaczem Alexandre Turpault Nouvelle Vague Natural

Prześcieradło lniane ze ściągaczem Alexandre Turpault Nouvelle Vague Natural

1 024,90 zł - 1 349,90 zł brutto912,16 zł - 1 201,41 zł brutto
pixel