Jak wybrać ręcznik do łazienki?
Po pierwsze: rozmiar
Ręczniki są dostępne w różnych rozmiarach, których wybór warto rozważyć przed zakupem. Do najczęściej wybieranych należą rozmiary 70x140 oraz 50x100. To standardowe ręczniki, które sprawdzą się by osuszyć ciało po kąpieli. Większe egzemplarze takie jak 100x150 i podobne dedykowane są osobom, które lubią wtulić się w miękki ręcznik tak jak ulubiony koc. Rozmiary zbliżone do 40x75 czy 30x50 można wykorzystać do wycierania rąk, natomiast kwadratowe 30x30 sprawdzą się przy osuszaniu twarzy.
Po drugie: skład
Ręczniki łazienkowe najczęściej wykonane są ze standardowej bawełny. Istnieje jednak inna jej odmiana: bawełna egipska, która ma dłuższe włókna zapewniające ręcznikom dodatkową trwałość i miękkość. Ręczniki wykonane z tego rodzaju bawełny premium mają też dłuższe i gęstsze pętelki nici, które pochłaniają dużo wilgoci i zatrzymują ciepło. W naszej ofercie znajdziecie także ręczniki bambusowe, które mają właściwości bakteriobójcze i hipoalergiczne. Ich powierzchnia jest miękka i gładka, a dzięki delikatnemu połyskowi bardzo dobrze prezentują się też jako ładnie prezentujący się element wyposażenia łazienki.
Po trzecie: gramatura
Gramatura ręczników kąpielowych jest mierzona w gramach na metr kwadratowy, a liczba ta waha się najczęściej między 300-900. Ręcznik 300-400 gram jest cieńszy i lżejszy, dzięki czemu idealnie nadaje się na siłownię lub do kuchni. Tego typu ręczniki schną zdecydowanie szybciej niż cięższe odpowiedniki. Te z przedziału 400-600 g/m2 są klasyfikowane jako średniej wagi ręczniki, który świetnie nadaje się na plażę i mogą być używane jako ręcznik kąpielowy na co dzień. I wreszcie najgrubsze z przedziału 600-900 g/m2 to gęste i niezwykle chłonne ręczniki, uznawane jako wyjątkowo luksusowe. Wymagają jednak nieco więcej czasu na wyschnięcie.
Po czwarte: materiał
Co to znaczy, że ręcznik jest wykonany z bawełny czesanej? Tego typu materiał poddany zostaje zabiegowi wyczesywania, w celu usunięcia krótszych nitek i zanieczyszczeń, pozostawiając przy tym te najmocniejsze i najdłuższe, które następnie zostają wplatane w ręcznik. Proces ten zapewnia trwałość i zapobiega mechaceniu. Bawełna ze splotem ring-spun jest wykonana z długich i krótkich włókien skręconych w celu uzyskania gładszej, cieńszej przędzy. Z kolei frotte jest wykonana z pętelek, tworzących powierzchnię, która gwarantuje przede wszystkim niezwykłą miękkość i chłonność.
Po piąte: kolor i wzór
Tutaj mamy spore pole do popisu: możemy dobrać je na zasadzie podobieństwa lub kontrastu względem kolorystyki panującej w łazience i innych dodatków. Bezpieczniejszą opcją wydaje się jednak ta pierwsza, stąd najczęściej sięgamy po ręczniki w kolorach szarości, beżu czy bieli. Ten ostatni kolor uchodzi za klasykę jeśli chodzi o kolorystykę dodatków do łazienki i pasuje do każdego stylu i oprawy. Warto zastanowić się nad ręcznikami z ozdobnymi bordiurami, które wprowadzą nieco ożywienia. Inną opcją jest wybór kolorów w zależności od pory roku (np. jasne kolory na wiosnę/lato, chłodniejsze kolory jesienią/zimą).
Po szóste i ostatnie: pielęgnacja
Najlepszym sposobem na wydłużenie żywotności ręczników jest ich odpowiednia pielęgnacja. Przed pierwszym użyciem ręczniki należy moczyć przez dobę w zimnej wodzie a następnie wyprać. Zabieg ten pozwoli utrwalić ich kolor, poprawić chłonność i zredukować kłaczki. Przy kolejnych praniach należy unikać środków do zmiękczania tkanin, ponieważ mogą one przyczyną powstawania sztywną teksturę.
Mamy nadzieję, że w przystępny sposób udało się odpowiedzieć na wiele i pytań i wyjaśnić kilka niejasnych dotąd kwestii przy wyborze odpowiedniego ręcznika do łazienki. Jeśli macie jakieś pytania lub chcielibyście coś wyjaśnić zapraszamy do kontaktu!
PS. Często kontaktujecie się z nami pytając o najlepsze ręczniki z naszej oferty. Bez zastanowienia odpowiadamy Graccioza! Markami, na które również warto zwrócić uwagę są też Aquanova, Moeve oraz Sorema. Na naszym rodzimym rynku ręcznikowymi liderami są Greno oraz Andropol.