Darmowa dostawa od 70,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obrusy na Twój stół

2023-03-07
Obrusy na Twój stół

Stół jest niezbędnym elementem w każdym domu i pełni wiele ról. Najważniejsze z nich to zapewnienie wygodnego miejsca do spożywania posiłków oraz spotkań z rodziną i przyjaciółmi. To często centralne miejsce w domu, wokół którego dzieje się wszystko co najważniejsze. Szczególnie w naszej kulturze symbolizuje on miłość, więzi rodzinne, miłość, budowania wspólnoty. Dziś skupimy się na tym jak odpowiednio go ubrać.

Obrus to tkanina, która pełni dwie ważne funkcje: chroni nasze stoły przed zabrudzeniami i dodaje estetycznego wykończenia jadalniom, kuchniom czy salonom. Zastanawiając się nad zakupem obrusa, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak rozmiar, kolor i rodzaj materiału, który będzie idealnie pasował do wystroju danego wnętrza oraz do charakteru przyjęcia, jakie planujemy zorganizować. W celu ułatwienia procesu wyboru, stworzyliśmy poradnik, który zawiera opisy najpopularniejszych modeli obrusów oraz omówienie istotnych czynników, które należy uwzględnić przed dokonaniem zakupu.

Obrus bawełniany Le Jacquard Français Club Brązowy

Rodzaje obrusów

Obrusy generalnie można podzielić na kilka sposobów. My chcielibyśmy pokazać Wam podział według przeznaczenia:

 • obrusy do użytku codziennego - stosuje się je zwykle na co dzień podczas posiłków w domu. Wykonane są zazwyczaj z naturalnych tkanin, takich jak bawełna, są łatwe w praniu i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych;
 • obrusy na specjalne okazje - to obrusy, które stosuje się tylko podczas wyjątkowych okazji, np. podczas świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, czy też innych ważnych okazjach, zwykle posiadają specjalne zdobienia lub hafty;
 • obrusy zewnętrzne - wykonane z materiałów odpornych na różne warunki atmosferyczne, można nimi nakryć stół w ogrodzenie czy na tarasie

Kształty

Obrusy, tak jak stoły występować mogą w różnych kształtach. Do najczęściej spotykanych należą:

 • obrusy kwadratowe - są to obrusy o bokach równej długości, np. 140x140 cm. Pasują do kwadratowych stołów, ale mogą być wykorzystywane na okrągłych lub prostokątnych stołach;
 • obrusy prostokątne - to najczęściej stosowane obrusy, pasujące do stołów o kształcie prostokąta. Najczęściej spotykanymi rozmiarami są: 130x170 oraz 175x250 cm;
 • obrusy okrągłe – są to obrusy, które pasują do stołów o kształcie okrągłym. Ich średnica wynosi zazwyczaj od 140 do nawet 240 cm;
 • obrusy owalne – to obrusy, które pasują do stołów o kształcie owalnym. Ich wymiary to zazwyczaj 140x190 cm oraz 160x220 cm;
Obrus Blanc Des Vosges Ombelle Blanc

Jaki materiał na obrus?

Obrusy są wykonane z różnych materiałów, w zależności od ich przeznaczenia. Wśród najczęściej stosowanych materiałów znaleźć można:

 • bawełnę - najczęściej stosowany materiał do produkcji obrusów. Jest to tkanina naturalna, która cechuje się wysoką wytrzymałością i łatwością w praniu. Bawełniane obrusy są zazwyczaj stosowane na co dzień, ze względu na swoją trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości.
 • len - to kolejna tkanina naturalna, z której wykonuje się obrusy. Len cechuje się wysoką jakością, trwałością i odpornością na zabrudzenia. Obrusy lniane są często stosowane na specjalne okazje, ponieważ są eleganckie i stylowe.
 • jedwab - to materiał ekskluzywny, z którego wykonuje się bardzo ozdobne i eleganckie obrusy. Jedwab jest miękki w dotyku i bardzo delikatny, dlatego obrusy jedwabne wymagają szczególnej ostrożności w praniu i prasowaniu.
 • poliester – to tkanina syntetyczna, która jest łatwa w pielęgnacji i nie wymaga prasowania. Obrusy poliestrowe są zazwyczaj stosowane na co dzień, ponieważ są trwałe i odporne na plamy. Znajdą swoje zastosowanie chociażby jako surowiec w produkcji obrusów zewnętrznych.

Wzory i kolory

Tu również możemy w prosty sposób dokonać podziału na kilka grup. Największą i najpopularniejszą z nich są białe, jednolite obrusy. Bez wzorów, bez dodatkowych barw, bez żadnych kontrastów. Biały obrus jest idealny do dekorowania na różne okazje. Można na nim umieścić piękne, kolorowe kwiaty, czy ozdoby w innych kolorach. Można również postawić na minimalizm i pozostawić go w pełnej bieli. Biały obrus to tło, na którym wszystko wygląda dobrze, być może dlatego właśnie po ten rodzaj obrusów sięgamy najczęściej? Czy znacie kogoś, kto nie ma w swojej szafie klasycznego, białego obrusa? My też nie.

Pozwólcie, że do drugiej grupy obrusów wrzucimy być może w nieco krzywdzący sposób wszystkie inne obrusy. Kolorowe nakrycia stołu z odważnymi wzorami co raz częściej znajdują się na naszych stołach. I bardzo dobrze, bo na przy stole powinno być kolorowo i radośnie.

Co na stół oprócz obrusa?

Jako uzupełnienie ubioru wielu producentów oferuje całą masę innych dodatków, spośród których możemy wyróżnić:

 • bieżnik - element dekoracyjny, położony jest na środku stołu, równolegle do krótszych krawędzi. Bieżnik ma zwykle długość około 1/3 długości stołu i służy urozmaiceniu wystroju stołu. Bieżnik może być wykonany z różnych materiałów, takich jak bawełna, len czy jedwab. Może być stosowany zarówno na co dzień, jak i na specjalne okazje.
 • serwetka – tkanina, która pełni przede wszystkim praktyczne zastosowania podczas spędzania czasu za stołem, pozwala zachować higienę, chroni ubrania przez zabrudzeniem i dodaje elegancji podczas spożywania posiłków.
 • podkładka – chroni stół przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, szczególnie w przypadku korzystania z gorących naczyń, zapewnia ich stabilność. Pełni również rolę dekoracyjną, może być wykonana z materiałów naturalnych jak i syntetycznych.

Czołowymi producentami obrusów i innych dodatków do ubierania stołu w naszym sklepie są francuskie Le Jacquard Français i Alexandre Turpault, włoskie Blumarine, a także portugalskie Bovi i niemiecki Curt Bauer. Cała oferta liczy blisko 700 różnych modeli, jednym słowem jest w czym wybierać.

Jak widać obrusy są niezwykle ważnym elementem dekoracyjnym stołu. W zależności od okazji i preferowanego stylu wykorzystuje się różne rodzaje i kształty obrusów. Najczęściej stosowane materiały to bawełna i len, ale także jedwab i poliester. Obrusy powinny być odpowiednio dobrane do stołu i całego wystroju wnętrza, aby stworzyć harmonijną całość.

Polecane

Obrus Curt Bauer Gent Offwhite

Obrus Curt Bauer Gent Offwhite

129,90 zł - 469,90 zł brutto
Obrus lnainy Bovi Vivace Ostatnie Sztuki

Obrus lnainy Bovi Vivace Ostatnie Sztuki

424,90 zł brutto409,44 zł brutto
pixel