Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Optymalna długość snu

2020-04-12
Optymalna długość snu

Zdrowy sen to nie tylko antyalergiczna kołdra z puchu czy satynowa lub jedwabna pościel. Dla zachowania dobrej kondycji psychofizycznej niezbędna jest również odpowiednia długość wypoczynku. Potrzebujemy go wszyscy – ale czy wiesz, ile godzin na dobę należy spać, by wstawać wyspanym i cieszyć się jak najlepszym samopoczuciem? Dowiedz się - zapraszamy do lektury!

Dlaczego sen jest konieczny?

W nocy organizm nie tylko odpoczywa, ale również kumuluje energię. Właśnie dlatego osoby, które ciężko pracują fizycznie lub umysłowo, uprawiają wyczynowo sport lub prowadzą wyjątkowo aktywny tryb życia, zazwyczaj potrzebują więcej czasu na odpoczynek. W trakcie snu aktywność organizmu spada, a mięśnie całkowicie się rozluźniają, co sprzyja uzyskaniu optymalnego, głębokiego relaksu. Nie bez znaczenia jest również pościel oraz to, jakiej kołdry i poduszki używasz – ich kształt i wypełnienie powinny zapewnić jak najlepszy wypoczynek dla całego ciała.

Niedobór snu i jego skutki

Mimo że wiedza na temat znaczenia dobrej regeneracji dla ludzkiego organizmu jest powszechna, wielu z nas bagatelizuje te kwestie i pod kołdrą spędza zdecydowanie zbyt mało godzin. Tłumaczymy to w różny sposób: pracą, stresem, czy brakiem czasu na ważne rzeczy w ciągu dnia. Tymczasem, niedobór snu może mieć liczne konsekwencje, z których najpoważniejsze to m. in.:

  • wahania nastrojów,
  • poczucie chronicznego zmęczenia,
  • brak koncentracji,
  • obniżona motywacja do czegokolwiek,
  • spowolnione reakcje organizmu,
  • nieprawidłowa przemiana materii,
  • spadek kreatywności,
  • brak realnej oceny własnych możliwości.

Jak widać, lekceważenie roli, jaką odgrywa prawidłowy sen w naszym życiu, może skutkować poważnymi problemami natury osobistej i zdrowotnej. No dobrze – pomyślisz – ale w takim razie, jak długo powinienem spać, by uniknąć tych wszystkich problemów? Odpowiedź poniżej!

Jaka jest prawidłowa długość snu?

Z pewnością słyszałeś o teorii, która głosi, że właściwa długość snu to minimum 8 godzin w ciągu doby. Otóż – jak dowodzą ostatnie badania – nie we wszystkich przypadkach ta reguła się sprawdza. O ile dziecko w wielu szkolnym powinno spać 9-11 godzin na dobę, to w przypadku nastolatków (14-17 lat) wystarczy już 8-10 godzin snu. Z kolei osoby w przedziale 18-25 lat najlepiej funkcjonują przy wypoczynku przez 7-9 godzin. Taka sama dawka będzie optymalna dla dorosłych do 65. roku życia. Z kolei seniorzy mogą spać nawet 6,5 godziny na dobę i taki czas odpoczynku będzie w zupełności wystarczający do zachowania przez nich dobrej kondycji.

Zdrowy sen, a rodzaj pościeli

Aby odpowiednio długi sen był jednocześnie zdrowy i maksymalnie efektywny, warto zadbać o wysokiej jakości pościel. Antyalergiczne poduszki czy puchowe kołdry z wełny alpaki, dostępne w ofercie naszego sklepu internetowego Podpierzyna.com to tylko niektóre z wielu produktów, które pozwolą Ci się zdrowo wysypiać. Równie dużo uwagi powinieneś poświecić wyborowi poszwy oraz prześcieradła – w tym przypadku warto wybierać najlepsze jakościowo pościele z satyny czy bawełny.

pixel